Máte dotaz? Zavolejte +420 776 312 836
Snowdonia

Snowdonia

2023-05-26

Horský masív v severním Walesu, velšsky nazývaný Eryri, poblíž města Conwy, byl ustanoven národním parkem v roce 1951.

I přesto, že jsem tohle místo navštívila už před lety, vybavuji si ten výlet docela živě... Miluji hory a pohled na ně ve mně vždycky vyvolá úžas, respekt a touhu podívat se na svět z vrcholů.

Jinak tomu nebylo ani tentokrát, kdy jsme se vydali během našeho “sbírání zkušeností v cizině” na výlet zdolat Snowdon (1085 m n. m.), nejvyšší vrchol Walesu, který je vyšší dokonce i než nejvyšší hora Anglie Scafell Pike v oblasti jezer Lake District. Ale o té až příště...

Vydali jsme se roku 2010, byl duben a jaro bylo v podhůří v rozpuku. Parky měst, zahrádky a příkopy vesnic se žlutily lány narcisů, ale Snowdon (v překladu sněhová hora) nezapřel své jméno ani zdálky.

Zprvu vypadala pěšina mile a vcelku jednoduše schůdně, ale postupně byla krajina hrubší, cesta skalnatá a teplota okolí nižší ???? Vybavuji si, že jsme cestu startovali v průsmyku Pen Y Pass a potkali jsme několik jezer.

Výstup na Snowdon je v UK součástí výzvy zvané Three Peaks Challenge spočívající nejen ve zdolání Snowdonu, ale také již zmiňované nejvyšší hory Anglie Scafell Pike a skotského Ben Nevisu.

Při této výzvě jsou trasy předepsané a pro splnění je nutné vyšplhat se na všechny tři vrcholy během 24 hodin, do čehož se započítávají také přesuny autem.

Já zdolala tyto vrcholy úspěšně, avšak v rozmezí několika let ???? Předpokládám, že už výzvu nezvládnu a jestli se na Snowdon ještě někdy vydám, tak to bude nejspíš parním vlakem, který vás doveze téměř až na vrchol.

Jede ze stanice Llanberis a je to nejpopulárnější místní atrakce. Železnice byla totiž vystavěna již roku 1895, měří 7,5km, má převýšení téměř 1000 m a cesta trvá asi 55 minut. I to bude jistě nezapomenutelný zážitek!

Šťastnou cestu! Save journey! Bon Voyage!

Petra

Komentář uložen!


Copyright © Lekceaj.cz 2023. All right reserved.
Ke správnému fungování využíváme cookies. Používáním webu s jejich používáním souhlasíte.