Máte dotaz? Zavolejte +420 776 312 836
Silvestr ve Velké Británii

Silvestr ve Velké Británii

2020-12-29

31. prosince je poslední den v roce nejen u nás, ale mimo jiné i ve
Spojeném Království. Zvyky, jak slavit tento den, jsou však trošku rozdílné. 

Nejčastější anglické označení pro tento den je: “New Year’s Eve” - Předvečer nového roku. Můžeme se ale také setkat s názvem: “Old Year’s Day” či často používaný název ve Skotsku a severní Anglii: “Hogmanay

Stejně jako v České republice, tak i ve Velké Británii je poslední den v roce dnem pracovním. Odlišné je to pak už s následujícími dny, kdy 1. leden je státní svátek v celém království, ale 2. leden je státní svátek pouze ve Skotsku. 

Oslava nového roku není o moc jiná než jsme zvyklí my. Jedná se o shrnutí uplynulého roku, vrácení zapůjčených věcí a menší úklid, abychom vešli do nového roku s čistým štítem. K večeru následuje příprava na oslavu nového roku s pohoštěním, dobrým jídlem a pitím. Mladí lidé se chystají na oslavu s přáteli do klubu či na diskotéku. 

O půlnoci se rozezní zvon na věži Big Ben (díky aktuální rekonstrukci poslední roky zvon jen odbije půlnoc) - dříve zněla zvonkohra. Tento zvuk se rozezní v rádiích i televizích. 

V severní Anglii a Skotsku se po slavnostním odbití zvonů zpravidla zpívá báseň: “Auld Lang Syne” napsaná skotským básníkem Robertem Burnsem.  Následně rodina netrpělivě čeká, až do domácnosti vejde: “FIRST-FOOTER

First-footer je název pro člověka, který jako první překročí práh domu v novém roce. Tento člověk je symbolem štěstí či smůly na celý rok. Rodiny si tedy přejí, aby vešel statný mladý muž (nejlépe blond), který s sebou přinese dary jako je pečivo, ovocný koláč, uhlí, sůl a whisky. Rodina ho za to pohostí jídlem a pitím. Dary symbolizují prosperitu, teplo domova a dobrou náladu. 

Člověk, který v novém roce jako první vejde do domu bez darů je označován za symbol smůly. 

 

Vám všem však přeji jen a jen štěstí a zdraví po celý rok.

 

Jana

zdroj photo: pixabay
Komentář uložen!


Copyright © Lekceaj.cz 2023. All right reserved.
Ke správnému fungování využíváme cookies. Používáním webu s jejich používáním souhlasíte.